Bojra

Bojë, veshje dekorative dhe mbrojtëse e aplikuar zakonisht në sipërfaqe të ngurtë si një lëng i përbërë nga një pigment i pezulluar në një mjet ose lidhës. Automjeti, zakonisht një rrëshirë e tretur në një tretës, thahet në një shtresë të fortë, duke e lidhur pigmentin në sipërfaqe.

Bojë u përdor për qëllime pikture dhe dekorative në shpellat e Francës dhe Spanjës që në vitin 15,000 para Krishtit. Pigmentet më të hershëm, të cilët ishin xehe natyrale si oksidi i hekurit, u plotësuan deri në 6000 pes në Kinë nga përzierjet e kalcinuara (të ndezura) të përbërjeve inorganike dhe pigmenteve organike; automjetet përgatiteshin nga goma arabe, e bardha e vezës, xhelatina dhe dylli i bletës. Deri në vitin 1500 para Krishtit, egjiptianët përdorën ngjyra të tilla si indigo dhe madder për të bërë pigmente blu dhe të kuqe. Shfrytëzimi i vajit të lirit (një vaj tharjeje i dobishëm si mjet) dhe i oksidit të zinkut (një pigment i bardhë) në shekullin e 18-të solli një zgjerim të shpejtë të industrisë evropiane të bojës. Shekulli i 20-të pa zhvillime të rëndësishme në teknologjinë e bojës, duke përfshirë futjen e polimereve sintetike si automjete dhe të pigmenteve sintetike; një kuptim i ri i kimisë dhe fizikës së bojrave; dhe veshja e materialeve me ngadalësim më të madh të zjarrit, rezistencë ndaj korrozionit dhe qëndrueshmëri të nxehtësisë. Më e rëndësishmja ishte kthimi i bojrave me bazë uji në formën e bojrave latex që kombinojnë aplikimin dhe pastrimin e lehtë me rrezikun e reduktuar nga zjarri.

Në prodhimin modern të bojës, grimcat e pigmentit shpërndahen në automjet nga mullinj cilindrikë që rrëshqasin topat e metaleve të rënda ose qeramikës përmes bojës, ose nga bluarët e rërës që qarkullojnë një pezullim rëre përmes bojës me shpejtësi të lartë.

Pigmentet bazë të bardha përfshijnë oksidin e zinkut, sulfidin e zinkut, lithoponin dhe dioksidin e titanit. Shumica e pigmenteve të zeza përbëhen nga karboni elementar. Pigmentet e zakonshme të kuqe përfshijnë mineralet oksid hekuri, kadmium dhe oksid bakri dhe pigmente të ndryshme organike sintetike. Pigmentet e verdha dhe portokalli përfshijnë kromatet, molibdatet dhe komponimet e kadmiumit. Pigmentet blu dhe jeshile janë ose inorganike (ultramarinat sintetike dhe blutë e hekurit) ose organike (phthalocyanines). Zgjatuesit ose mbushësit ndonjëherë i shtohen bojës për të rritur përhapjen dhe forcën e saj.

 

. Bojë druri

Ekzistojnë dy lloje të bojës së drurit – lateksi dhe me bazë vaji. Bojë latex ofron mbrojtje më të fortë se boja e vajit dhe për këtë arsye është e përkryer për mobiljet dhe sipërfaqet e brendshme prej druri. Para se të aplikoni përfundimet e bojës së drurit, sipërfaqja prej druri ka nevojë të përgatitet me një abetare për rezultate më të mira.

 

  • Shellac

Ky përfundim natyral i dyllit merret nga një defekt në pemë dhe përzihet me dyllin e mbledhur të pemës dhe një tretës alkooli. Shellac ofron një mbulesë të mirë dhe një shkëlqim të shkëlqyeshëm për pothuajse të gjitha llojet e sipërfaqeve të drurit. Ju mund të zgjidhni fundin e guaskës në një larmi ngjyrash bazuar në nuancën dhe llojin e drurit për të cilin po e zgjidhni.

  • Llak

Për ata që kërkojnë një përfundim luksoz me shkëlqim në dru, llaku është zgjidhja më e mirë. Ky tretës i hollë dhe që thahet shpejt ushqen kokrrat e drurit dhe e bën sipërfaqen të shkëlqejë dhe të duket natyrshëm tërheqëse.

Ju nuk keni nevojë domosdoshmërisht për një dorë profesionale për të aplikuar veshjen e drurit. Por nëse kërkoni ndihmë profesionale, Indigo Paints është gjithmonë aty për ju.

 

Bojë metalike nuk përdoret vetëm në sipërfaqen e metalit, ajo shtohet gjithashtu në bazën e pluhurit metalik, kështu që kur të formohet filmi i bojës, drita do të reflektohet mbi të, duke i dhënë asaj një cilësi dhe shkëlqim të veçantë. Bojë metalike është i njohur gjithashtu si blic metalik. Forma dhe madhësia e pluhurit metalik mund të ndryshohet sipas dëshirës, ​​kështu që boja metalike mund të krijojë një efekt të pasur filmi.

Ekzistojnë dy lloje të bojës metalike, bojë metalike me bazë tretës dhe bojë metalike me bazë uji. Aktualisht në treg tregohet bojë metalike me bazë tretës, e përdorur zakonisht për bojën metalike fluorokarbon dhe bojë metalike akrilike, këto dy lloje. Por boja e tretur mund të avullojë një një numër i madh i substancave të dëmshme, kështu që tani një shumë e produkteve bojë për zhvillimin e ujit, por për shkak se uji për të mesme nuk është i favorshëm për stabilitetin e pluhur metalik, por gjithashtu duhet teknologji komplekse për t’u marrë me të, kështu që kostoja është më e lartë se çmimi, jo i përshtatshëm për shumicën e konsumatorëve.

Cilat janë karakteristikat e bojës metalike

  1. Fortësia e bojës metalike është më e lartë se ajo e bojës jo metalike. Megjithëse filmi i bojës së artikujve jometalë ka fortësi dhe qëndrueshmëri të caktuar, ai është shumë më i vogël se ai i bojës metalike. Pavarësisht nga qëndrueshmëria, rezistenca ndaj konsumit dhe rezistenca ndaj goditjes janë më të dobëta.
  2. Ngjyra e bojës jometalike është relativisht e thjeshtë me pak ngjyra, kryesisht duke përfshirë të kuqe të ndezur, të zezë, të bardhë dhe të verdhë, dhe ngjyra nuk ka kuptim të shtresimit, kështu që është shumë monoton. Dhe llaku metalik është i ndryshëm, mund të ndërtoni ndjenjën e dritës stereo vezulluese dhe lëvizëse, keni shumë klas.
  3. Pse mund të pastrohet sipërfaqja e makinës duke larë leckë me ujë? Kjo ndodh sepse PESRDORET bojë metalike, kështu që është i përshtatshëm për t’u pastruar. Bojrat jo metalike nuk funksionojnë, duke kërkuar shumë ujë për shpëlarje dhe një fshirje e drejtpërdrejtë mund të shkaktojë mbetje të forta për të gërvishtur filmin.

 

Bojrat e jashtme vijnë me shkëlqim dhe mat. Bojrat e jashtme janë bërë nga aditivë që ndihmojnë në parandalimin e zbehjes, ndalimin e rritjes së mykut dhe rezistojnë ndaj njollave të bazuara në taninë. Ngjyrat e brendshme gjithashtu vijnë në një shkëlqim dhe përfundim mat.

Bojërat e brendshme nuk janë të ekspozuara ndaj shiut dhe nuk bien në kontakt me temperaturat e ngrirjes, kështu që ato janë bërë nga rrëshira më të ngurtë.

Bojë vaji është një formë e një boje me tharje të ngadaltë që përbëhet nga grimca pigmenti të pezulluara në një vaj tharje që formon një film të fortë dhe me ngjyrë gjatë ekspozimit ndaj ajrit.

Showing 1–24 of 75 results